Vilken säkerhetsutmaning tycker du att handeln behöver ta på störst allvar just nu? Att brottsligheten mot handeln riskerar att bli ett normaltillstånd. Bakom återkommande stölder, hot och våld finns inte sällan en systematisk brottslighet som också göder den kriminella ekonomin. Konsekvenserna mäts inte bara i kronor, utan också i medarbetarnas trygghet och arbetsmiljö. Vi måste bli bättre på att se mönstren bakom brotten, istället för att betrakta varje händelse som isolerad.
Utifrån din erfarenhet, vilka åtgärder kan butiker vidta för att öka tryggheten för sina medarbetare? Handelns aktörer arbetar redan med brottsförebyggande och trygghetsskapande åtgärder till ett värde av drygt 11 miljarder årligen, mer än några andra aktörer i samhället med marginal. Tydliga rutiner, utbildning och fungerande larm etc är grundläggande, liksom att varje incident tas på allvar, polisanmäls och följs upp. Ingen handlare eller dess medarbetare ska behöva riskera sin egen säkerhet för att skydda butikens varor. Handeln behöver däremot inkluderas i kommuners och polisens lokala brottsförebyggande arbete och handelns utsatthet behöver en kraftig statushöjning bland rättsvårdande myndigheter.
Hur kan teknik hjälpa butiker att förebygga brott och skapa en tryggare miljö för medarbetare och kunder? Teknikens verkliga styrka ligger inte bara i att upptäcka brott, utan i att hjälpa oss förhindra nästa. Genom snabb, smart kamerateknik och bättre informationsdelning kan vi identifiera brottsmönster, upptäcka risker och agera tidigare. Här finns en enorm potential för handeln att arbeta mer proaktivt och tillsammans med rättsvårdande myndigheter, något som Svensk Handel sedan läge går i bräschen för genom vår app Säkerhetscenter där vi samverkar tätt med NOA på polismyndigheten för att åstadkomma just detta. Det handlar om att förenkla förfaranden att polisanmäla brott i handeln och skapa smidigare återkoppling från polis till målsägare samt bättre sätt att dela bildmaterial mellan utsatt och polis för att höja kvaliteten på brottsutredningar.